MY2N-CR-GS-R AC110/120
DigiKey Part Number
236-MY2N-CR-GS-RAC110/120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY2N-CR-GS-R AC110/120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, RC Circuit
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1750VA, 1540W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
27.1 mA