AXA016A0X3-SRZ
DigiKey Part Number
555-AXA016A0X3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-AXA016A0X3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-AXA016A0X3-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AXA016A0X3-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 0.8-5.5V 88W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 5.5V 16A 10V - 14V Input
Category
Power (Watts)
88 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
16A