A28200-025
DigiKey Part Number
2262-A28200-025TR-ND - Tape & Reel (TR)
2262-A28200-025CT-ND - Cut Tape (CT)
2262-A28200-025DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A28200-025
Description
CONN D-TYPE PLUG 25POS SMD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Nano-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A28200-025 Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Board Side (0-80); Mating Side (0-80)
Series
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A