SSR-DIN-50A-480VAC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Olimex LTD
In Stock: 0
Image for SSR-DIN-50A-480VAC is not available
SSR-DIN-50A-480VAC
DigiKey Part Number
1188-SSR-DIN-50A-480VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSR-DIN-50A-480VAC
Description
SSR-DIN-50A-480VAC
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Category
Output Type
AC
Mfr
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
0 V ~ 480 V
Part Status
Obsolete
Load Current
50 A