DCDC-50-5-12
DigiKey Part Number
1188-DCDC-50-5-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDC-50-5-12
Description
DC/DC CONVERTER 5V 12V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 5V, 12V 1.5A 50V Input
Category
Number of Outputs
1
Manufacturer
Olimex LTD
Voltage - Output 1
5V, 12V
Packaging
Bulk
Current - Output (Max)
1.5A
Part Status
Active
Power (Watts)
18W
Type
Open Frame
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
8V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
50V
Size / Dimension
1.97" L x 1.38" W x 0.59" H (50.0mm x 35.0mm x 15.0mm)