TGHDX10R0JE
DigiKey Part Number
273-TGHDX10R0JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHDX10R0JE
Description
100W SOT227 10 OHMS 5%
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Current Sense, Non-Inductive
Packaging
Tray
Coating, Housing Type
Epoxy Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
1.260" L x 0.748" W (32.00mm x 19.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
100W