TEH100M1K00JE
DigiKey Part Number
TEH100M1K00JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEH100M1K00JE
Description
RES 1K OHM 5% 100W TO247
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEH100M1K00JE Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.825" (20.96mm)