TBH25PR050JE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 184
Datasheet
50 mOhms ±5% 25W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
TBH25PR050JE
DigiKey Part Number
TBH25PR050JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBH25PR050JE
Description
RES 0.05 OHM 5% 25W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TBH25PR050JE Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)