LVK25R003FER
DigiKey Part Number
273-LVK25R003FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK25R003FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK25R003FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK25R003FER
Description
RES 0.003 OHM 2W 2512 WIDE
Detailed Description
3 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
LVK25R003FER Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)