LVK25R002FER is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
2 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
LVK25R002FER
DigiKey Part Number
273-LVK25R002FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK25R002FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK25R002FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK25R002FER
Description
RES 0.002 OHM 2W 2512 WIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LVK25R002FER Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)