LVK24R025DER
DigiKey Part Number
273-LVK24R025DERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK24R025DERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK24R025DERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK24R025DER
Description
RES 0.025 OHM 0.5% 1W 2412
Detailed Description
25 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
LVK24R025DER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)