LVK20R027FER
DigiKey Part Number
LVK20R027FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
LVK20R027FERCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK20R027FER
Description
RES 0.027 OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
27 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
LVK20R027FER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)