LVK12R100CER
DigiKey Part Number
273-LVK12R100CERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK12R100CERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK12R100CERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK12R100CER
Description
0.5W 0.100 OHMS 0.25% LVK (1206)
Detailed Description
100 mOhms ±0.25% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
LVK12R100CER Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)