KDV12FR120ET
DigiKey Part Number
273-KDV12FR120ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-KDV12FR120ETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-KDV12FR120ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV12FR120ET
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KDV12FR120ET Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.133" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)