EVFL252EP10RJE
DigiKey Part Number
EVFL252EP10RJE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVFL252EP10RJE
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 280W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 280W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets, Termination
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
1.299" Dia x 9.843" L (33.00mm x 250.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
280W