BAB116025R0KE
DigiKey Part Number
BAB116025R0KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAB116025R0KE
Description
25 OHMS 10% 500 WATT CASE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Ohms ±10% 500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
6.299" L x 3.740" W (160.00mm x 95.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Resistance
25 Ohms
Lead Style
Wire Leads
Tolerance
±10%
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Power (Watts)
500W