SXBMFG-P22MFG0-0002
DigiKey Part Number
1907-SXBMFG-P22MFG0-0002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXBMFG-P22MFG0-0002
Description
STRAIGHT PLUG, SIZE 3.5, IP68, 2
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
F
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polyetherimide (PEI)
Packaging
Bulk
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Gray
Number of Positions
22
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert
3.5
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
7.5A
Termination
Solder Cup
Cable Opening
0.358" ~ 0.413" (9.10mm ~ 10.50mm)
Fastening Type
Push-Pull
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C