S30B0C-P09MCC0-5000
DigiKey Part Number
1907-S30B0C-P09MCC0-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S30B0C-P09MCC0-5000
Description
CONN CIRC PLUG 9 POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S30B0C-P09MCC0-5000 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Chrome
Packaging
Box
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
9
Shielding
Shell Size - Insert
0
Current Rating (Amps)
4A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C