S21MC7-P10MCC0-527S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 5
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S21MC7-P10MCC0-527S
DigiKey Part Number
S21MC7-P10MCC0-527S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21MC7-P10MCC0-527S
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S21MC7-P10MCC0-527S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.75A
Number of Positions
10
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C