S1CL0C-P03MCC0-1000
DigiKey Part Number
S1CL0C-P03MCC0-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1CL0C-P03MCC0-1000
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
00
Cable Opening
0.020" ~ 0.039" (0.50mm ~ 1.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C