LPC1768FET100Y
DigiKey Part Number
568-LPC1768FET100YTR-ND - Tape & Reel (TR)
568-LPC1768FET100YCT-ND - Cut Tape (CT)
568-LPC1768FET100YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC1768FET100Y
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 100TFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LPC1768FET100Y Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 1x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
100MHz