DSP56311VL150R2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 223
Datasheet
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 150MHz 196-LBGA (15x15)
DSP56311VL150R2
DigiKey Part Number
DSP56311VL150R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP56311VL150R2
Description
IC DSP 24BIT 150MHZ 196-MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
On-Chip RAM
384kB
Manufacturer
NXP USA Inc.
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.80V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Fixed Point
Package / Case
196-LBGA
Interface
Host Interface, SSI, SCI
Supplier Device Package
196-LBGA (15x15)
Clock Rate
150MHz