AD020-00E
DigiKey Part Number
AD020-00E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD020-00E
Description
MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Switch Omnipolar Switch Open Collector Hall Effect 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD020-00E Models
Category
Test Condition
-40°C ~ 125°C
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 30V
Series
Current - Supply (Max)
4.5mA
Packaging
Tube
Current - Output (Max)
20mA
Part Status
Active
Output Type
Open Collector
Function
Omnipolar Switch
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Polarization
North Pole, South Pole
Supplier Device Package
8-MSOP
Sensing Range
±3.4mT Trip, ±1.4mT Release
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)