820B002-103R001
DigiKey Part Number
NOR1467-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820B002-103R001
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820B002-103R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
2
Voltage Rating
430V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.323" (8.20mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C