780-M44-103L001
780-M44-103L001
780-M44-103L001
DigiKey Part Number
NOR1020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M44-103L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
780-M44-103L001 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Wire Gauge
24-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C