671-015-103L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 11.830
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
671-015-103L001
DigiKey Part Number
NOR1169-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
671-015-103L001
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C