183-015-213R161
183-015-213R161
183-015-213R161
DigiKey Part Number
183-715FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-015-213R161
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
183-015-213R161 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C