181-062-113R171
DigiKey Part Number
181-62RME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-062-113R171
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
181-062-113R171 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Ground Strap, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C