180-M26-103L021
DigiKey Part Number
180-M2621MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M26-103L021
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M26-103L021 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents, Shielded
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C