180-044-213R001
180-044-213R001
180-044-213R001
DigiKey Part Number
180-44FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-213R001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-044-213R001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Shielded
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C