180-026-203L011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
180-026-203L011
DigiKey Part Number
4826FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-026-203L011
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
180-026-203L011 Models
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C