179-015-413R491
DigiKey Part Number
179-15MFE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
179-015-413R491
Description
CONN D-SUB PLG/RCPT 15P R/A SLDR
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
179-015-413R491 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A); 2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C