179-015-313R571
179-015-313R571
179-015-313R571
DigiKey Part Number
1215FME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
179-015-313R571
Description
CONN D-SUB PLG/RCPT 15P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
179-015-313R571 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2, 2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C