174-E37-113R141 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 390
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 78
Datasheet
In Stock: 369
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 526
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
174-E37-113R141
174-E37-113R141
174-E37-113R141
DigiKey Part Number
174-137MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-113R141
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
174-E37-113R141 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
2
Color
White
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C