172-E50-103R031
172-E50-103R031
172-E50-103R031
DigiKey Part Number
4150MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-103R031
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E50-103R031 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Plug, Male Pins
Color
White
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C