172-050-183L011
172-050-183L011
172-050-183L011
DigiKey Part Number
13650MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-183L011
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-050-183L011 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C