172-050-183L001_View2
172-050-183L001
172-050-183L001
172-050-183L001
DigiKey Part Number
12650MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-183L001
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-050-183L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C