172-025-103R031
DigiKey Part Number
37-172-025-103R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-103R031
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-025-103R031 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
2
Color
Beige
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C