171-050-103L031 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 156
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
171-050-103L031
DigiKey Part Number
3250ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-103L031
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
171-050-103L031 Models
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C