171-025-202L021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 880
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 1.743
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
171-025-202L021
171-025-202L021
171-025-202L021
DigiKey Part Number
2225FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-202L021
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
171-025-202L021 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C