PWN10VEE24AA
DigiKey Part Number
942-PWN10VEE24AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWN10VEE24AA
Description
STANDARD MOTOR 11139 RPM 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 11139 RPM 24VDC
Category
RPM
11139 RPM
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.277 / 1.96
Series
Size / Dimension
Round - 0.803" Dia (20.40mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.445" (11.30mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.488" (12.40mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Weight
0.049 lb (22.23 g)
Voltage - Rated
24VDC