LP0125CCKW01C
LP0125CCKW01C
LP0125CCKW01C
LP0125CCKW01C
DigiKey Part Number
360-2525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP0125CCKW01C
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP0125CCKW01C Models
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Circuit
Mechanical Life
500,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V