ST-4ETH101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
100 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
ST-4ETH101
DigiKey Part Number
563-ST-4ETH101TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4ETH101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W GW SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
ST-4ETH101 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
100 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%