SM-43TW104
DigiKey Part Number
SM-43TW104TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-43TW104CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-43TW104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-43TW104
Description
TRIMMER 100KOHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM-43TW104 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
5.0
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3214W-1-104EBourns Inc.15.6863214W-104ECT-NDkr.15.98000Parametric Equivalent
3214W-1-104GBourns Inc.1.723118-3214W-1-104GCT-NDkr.15.98000Parametric Equivalent