SM-43TW103 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 21.874
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 501
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
SM-43TW103
DigiKey Part Number
SM-43TW103TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-43TW103CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-43TW103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-43TW103
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
SM-43TW103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
5.0
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
SM-43W103Nidec Components0SM-43W103-NDkr.13.79870Parametric Equivalent
3214W-1-103EBourns Inc.21.8743214W-103ECT-NDkr.15.98000Parametric Equivalent
3214W-1-103GBourns Inc.1.561118-3214W-1-103GCT-NDkr.15.98000Parametric Equivalent
3214W-2-103EBourns Inc.5013214W-2-103ECT-NDkr.16.80000Parametric Equivalent