SM-42TW105 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
1 MOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
SM-42TW105
DigiKey Part Number
SM-42TW105TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-42TW105CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-42TW105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42TW105
Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM-42TW105 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%