R80W12BGN9-57
DigiKey Part Number
563-R80W12BGN9-57-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R80W12BGN9-57
Description
DC FAN ,80X80X56MM, 12VDC, 137.5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 137.5 CFM (3.89m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
82.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
88.8 W
Packaging
Tray
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
7.40A
Width
56.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2V
Air Flow
137.5 CFM (3.89m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
5.452 in H2O (1358.0 Pa)
Material - Blade
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C