FT-63ES202 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 563-FT-63ES202-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FT-63ES202 |
Description | TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FT-63ES202 Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Resistance 2 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |