CFP-1002TB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for CFP-1002TB is not available
CFP-1002TB
DigiKey Part Number
563-CFP-1002TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFP-1002TB
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.1A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount, Right Angle Piano Actuator 100mA 6VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
6VDC
Length
1.098" (27.89mm)