FT-63EX101
DigiKey Part Number
563-FT-63EX101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FT-63EX101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
FT-63EX101 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%